Urheilutoimittajain Liitto: Aleksista vuoden ampumaurheilija, Marko ei mahtunut top viiteen

Urheilutoimittajain Liitto: Aleksista vuoden ampumaurheilija, Marko ei mahtunut top viiteen

Urheilutoimittajain liitto on valinnut Aleksin vuoden ampumaurheilijaksi. Vuoden urheilijan nimi julkistetaan Helsingissä huomenna torstaina järjestettävässä juhlavassa ja televisioitavassa Urheilugaalassa. – Hieno juttu, Yksi kova saavutus lisää, kommentoi Aleksi.

Joukkuelajit vahvoilla myös Vuoden Valmentaja -äänestyksessä

Vuoden Urheilija -äänestyksen lisäksi Urheilutoimittajain Liiton jäsenet äänestävät samalla kertaa myös Vuoden Valmentajaa. Urheilutoimittajain Liitto julkistaa nyt kolmatta kertaa TOP5-listat molemmista kategorioista jo etukäteen.

Vuoden Valmentaja -äänestyksessä TOP5-listan kärjessä ovat aakkosjärjestyksessä Markku Kanerva (miesten jalkapallomaajoukkueen valmentaja), Mikko Manner (jääkiekon miesten SM-kultajoukkueen Oulun Kärppien valmentaja), Petteri Nykky (salibandyn miesten MM-kultajoukkueen ja miesten SM-kultajoukkueen Classicin valmentaja), Olli Ohtonen (maastohiihtäjä Iivo Niskasen henkilökohtainen valmentaja) ja Ahto Raska (painija Petra Ollin henkilökohtainen valmentaja).

Marko oli myös noin 20 valmentajan ehdokaslistalla, mutta ei päässyt top viiteen. – Joukkuelajit ovat perinteisesti vahvoilla myös valmentajaa valittaessa. Kun Satu Mäkelä-Nummela voitti olympiakultaa ja valittiin Vuonen Urheilijaksi, hävisi hänen henkilökohtainen valmentaja Matti Nummela äänestyksessä jalkapallon A- juniorit jatkosarjaan luotsanneen Markku Kanervan vuoden valmentajaksi, kertoi Marko.

Lajien parhaat 2018

Aerobic: Erika Rautiainen, Turun Urheiluliitto
Alamäkiluistelu
: Mirko Lahti
Alppilajit
: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikkalainen jalkapallo
: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)
Ampumahiihto
: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu: Aleksi Leppä, Haminan Ampumaseura
Autourheilu
: Kimi Räikkönen, Ferrari (Italia)
Beach volley
: Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen
Biljardi
: Jouni Tähti, Ritz-Club (Helsinki)
Curling
: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb – Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club
Darts
: Pauli Finnilä, Casablanca (Kauhajoki)
Freestyle
: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura
Frisbeegolf
: Henna Blomroos, Rauman Frisbee
Futsal
: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä) / Mantova (Italia)
Golf
: Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf
Hiihtosuunnistus
: Tuomas Kotro, SK Vuoksi (Imatra)
Hockey
: Sampo Hirvioja, HC Kilppari (Turku)
Ilmailu
: Timo Forss, Lennokkipojat (Helsinki)
Jalkapallo
: Lukas Hradecky, Bayer Leverkusen (Saksa)
Jousiammunta
: Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell (Helsinki)
Judo
: Katri Kakko, Lahden Judoseura
Jääkiekko
: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)
Jääpallo
: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)
Karate
: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu
: Osku Palermaa, Patteri (Helsinki)
Koripallo
: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo
: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)
Lentopallo
: Piia Korhonen, Dresdner SC (Saksa)
Lumilautailu: Matti Suur-Hamari
Maastohiihto
: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Melonta
: Netta Malinen, Tampereen Vihuri
Miekkailu
: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu
: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily
: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho
Moottoriveneily
: Marcus Johnsson, Potkuri -67 (Tampere) – Jussi Myllymäki, SKV (Salo)
Mäkihyppy
: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu
: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily
: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini
: Petra Olli, Lappajärven Veikot
Painonnosto
: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas
Pesäpallo
: Juha Puhtimäki, Joensuun Maila
Pikaluistelu
: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat
Potkunyrkkeily
: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus
: Aleksandra Blinnikka, Helsingfors Segelklubb
Pyöräily
: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska)
Pyöräsuunnistus
: Jussi Laurila, Jalasjärven Jalas
Pöytätennis
: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu
Ratsastus
: Anna-Julia Kontio
Raviurheilu
: Jorma Kontio
Ringette
: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby
: Jussi Viljanen, Kuopio Rugby Club
Rullakiekko
: Juha Taponen, Koovee Rollers (Tampere)
Salibandy
: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi) / Seinäjoen Peliveljet
Soutu
: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash
: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho
Sulkapallo
: Kalle Koljonen, Tapiolan Sulka (Espoo)
Suunnistus
: Marika Teini, Halden SK (Norja)
Taekwondo
: Christian Kamphuis, Taekwondourheilijat 2011 (Helsinki)
Taitoluistelu
: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit
Tanssiurheilu
: Jaak Vainomaa – Tiina Tulikallio
Tennis
: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily
: Satu Mykkänen, Helsinki Thaiboxing Club
Tikkaurheilu
: Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)
Triathlon
: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa
Uimahypyt
: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)
Uinti
: Mimosa Jallow, Kampuksen Plaani (Jyväskylä)
Vapaaottelu
: Makwan Amirkhani, Straight Blast Gym Ireland (Irlanti)
Vesipallo
: Oskari Ollila, Cetus (Espoo)
Voimanosto
: Hanna Rantala, Laitilan Voimailijat
Voimistelu
: Sani Mäkelä, STVK (Helsinki)
Yhdistetty
: Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura
Yleisurheilu
: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *