Tokion Olympialaiset 2020

Tokion Olympialaiset 2020

Quota places for Tokio Olympics

Seuraavat olympiapaikat jaetaan: WC PEKING 21.-29.4.2019 (2 kpl/ laji FRP 3kpl)

ISSF on päättänyt valita menettelystä Tokion olympialaisiin. Kisoihin osallistuvien ampujien määrä on laskenut Riosta ja Tokiossa kilpailee 360 ampujaa, joista 1/2 miehiä ja 1/2 naisia. 2 ampujaa kustakin maasta on maksimi per laji. Alla on lista niistä kisoista, joista eurooppalaiset ampujat voivat quotat lunastaa.

Kiväärin ja pistooli valinnat ampujille ovat:

                                         

2018 MM Korea            
M AR  4      
M 3×40  4      
M AP 4       
M RFP 4       
W AR 4       
W 3×40 4       
W AP 4       
W SP 4

2019 WC New Delhi, Intia 18.-25.2.2019    
M AR  2         
M 3×40  2       
M AP 2      
M RFP 0        
W AR 2         
W 3×40 2             
W AP 2       
W SP 2

2019 WC Peking, Kiina 23.4.-1.5. 2019        
M AR  2           
M 3×40  2            
M AP 2       
M FRP 3         
W AR 2           
W 3×40 2            
W AP 2       
W SP 2

2019 WC München, Saksa 24.-31.5. 2019 
M AR  2            
M 3×40  2         
M AP 2        
M FRP 3            
W AR 2          
W 3×40 2            
W AP 2       
W SP 2

2019 European Games Valko-Venäjä 20.-30.6. 2019  
M AR  1           
M 3×40  1            
M AP 1        
M FRP 13             
W AR 1           
W 3×40 1            
W AP 1       
W SP 1

2019 WC Rio, Brasilia  26.8.-3.9. 2019    
M AR  2            
M 3×40  2            
M AP 2       
M FRP 2             
W AR 2           
W 3×40 2            
W AP 2        
W SP 2

2019 EM 25/50m Bologna, Italia  11.-22.9.2019                 
M 3×40  2                       
M FRP 2                         
W 3×40 2                        
W SP 2

2020 EM 10m Wroclaw, Puola 23.2. -3.3. 2020
M AR  2                           
M AP 2                  
W AR 2                
W AP  2        

Euroopan Olympia tournament (paikka ja aika avoin)
M AR  2          
M 3×40  1              
M AP 1       
M FRP              
W AR 2          
W 3×40 1              
W AP 1        
W SP 1

Maailman rankinglistan perusteella              
M AR  1           
M 3×40  1          
M AP 1          
FRP  1           
W AR 1           
W 3×40 1



KIVÄÄRI

NAISET

50m kiv asennot:

KARIMOVA Yulia         RUS (WCH)

PEJCIC Snjezana        CRO (WCH)

STRAUB Isabella         GER (WCH)

MCINTOSH Seonaid    GBR (WCH)

CHRISTEN Nina          SUI (WC Intia)

SHI Mengyao               CHN (WC Intia)

10m kiv:

IM Hana                          KOR (WCH)

MOUDKIL Anjum            IND (WCH)

JUNG Eunhea                KOR (WCH)

CHANDELA Apurvi         IND (WCH)

ZHAO Ruozhu                 CHN (WC Intia)

XU Hong                           CHN (WC Intia)

MIEHET

50m kiv 3×40:

BARTNIK Tomasz       POL (WCH)

MCPHAIL Michael       USA (WCH)

LARSEN Henrik           NOR (WCH)

YANG Hoaran              CHN (WCH)

PENI Istvan                  HUN (WC Intia)

DE NICOLO                 ITA (WC Intia)

10m kiv:

KAMENSKIY Sergey  RUS (WCH)

GORSA Petar            CRO (WCH)

MARICIC Miran          CRO (WCH)

HUI Zighenk               CHN (WCH)

LIU Yukun                  CHN (WC Intia)

STREMPFL Martin     AUT (WC Intia)

PISTOOLI

NAISET

25m pist

KOSTEVYCH OLena  UKR (WCH)

BATSARASHKINA V. RUS (WCH)

VENNEKAMP Doreen GER (WCH)

TIEN Cia Chen            TPE (WCH)

MAJOR Veronica        HUN (WC Intia)

ZHANG Jingjing          CHN (WC Intia)

10m pist

KORAKAKI Anna        GRE (WCH)

ARUNOVIC Zorana    SRB (WCH)

KIM Bomi                    KOR (WCH)

WANG Qian                CHN (WCH)

WU Chia Ying             TPE (WC Intia)

KIM Minjung                KOR (WC Intia)

MIEHET

25m RF pist

LIN Junmin                    CHN (WCH)

ZHANK Jian                   CHN (WCH)

QUIQWUAMPOIX Jean FRA (WCH)

KLIMOV Alexei              RUS (WCH)

10m pist

JIN Jongoh                    KOR (WCH)

CHERNOUSOV Atrem RUS (WCH)

LEE Daemyung             KOR (WCH)

KOROSTYLOV Pavlo   UKR (WCH)

SAURABH Chandhary IND (WC Intia)

MIKEC Damir                SRB (WC Intia)