Tokion Olympialaiset 2020

Tokion Olympialaiset 2020

Quota places for Tokio Olympics

Seuraavat olympiapaikat jaetaan: 2019 WC Rio, Brasilia  26.8.-3.9. 2019       (2 kpl/ laji )

ISSF on päättänyt valita menettelystä Tokion olympialaisiin. Kisoihin osallistuvien ampujien määrä on laskenut Riosta ja Tokiossa kilpailee 360 ampujaa, joista 1/2 miehiä ja 1/2 naisia. 2 ampujaa kustakin maasta on maksimi per laji. Alla on lista niistä kisoista, joista eurooppalaiset ampujat voivat quotat lunastaa.

Kiväärin ja pistooli valinnat ampujille ovat:

                                         

2018 MM Korea            
M AR  4      
M 3×40  4      
M AP 4       
M RFP 4       
W AR 4       
W 3×40 4       
W AP 4       
W SP 4

2019 WC New Delhi, Intia 18.-25.2.2019    
M AR  2         
M 3×40  2       
M AP 2      
M RFP 0        
W AR 2         
W 3×40 2             
W AP 2       
W SP 2

2019 WC Peking, Kiina 23.4.-1.5. 2019        
M AR  2           
M 3×40  2            
M AP 2       
M FRP 3         
W AR 2           
W 3×40 2            
W AP 2       
W SP 2

2019 WC München, Saksa 24.-31.5. 2019 
M AR  2            
M 3×40  2         
M AP 2        
M FRP 3            
W AR 2          
W 3×40 2            
W AP 2       
W SP 2

2019 European Games Valko-Venäjä 20.-30.6. 2019  
M AR  1           
M 3×40  1            
M AP 1        
M FRP 1             
W AR 1           
W 3×40 1            
W AP 1       
W SP 1

2019 WC Rio, Brasilia  26.8.-3.9. 2019    
M AR  2            
M 3×40  2            
M AP 2       
M FRP 2             
W AR 2           
W 3×40 2            
W AP 2        
W SP 2

2019 EM 25/50m Bologna, Italia  11.-22.9.2019                 
M 3×40  2                       
M FRP 2                         
W 3×40 2                        
W SP 2

2020 EM 10m Wroclaw, Puola 23.2. -3.3. 2020
M AR  2                           
M AP 2                  
W AR 2                
W AP  2        

Euroopan Olympia tournament (Plzen, Tsekki 17.-28.5. 2020)
M AR  2          
M 3×40  1              
M AP 1       
M FRP              
W AR 2          
W 3×40 1              
W AP 1        
W SP 1

Maailman rankinglistan perusteella              
M AR  1           
M 3×40  1          
M AP 1          
FRP  1           
W AR 1           
W 3×40 1



KIVÄÄRI

NAISET

50m kiv asennot:

maapaikat täynnä: NOR, RUS, USA

KARIMOVA Yulia         RUS (WCH)

PEJCIC Snjezana        CRO (WCH)

STRAUB Isabella         GER (WCH)

MCINTOSH Seonaid     GBR (WCH)

CHRISTEN Nina           SUI (WC Intia)

SHI Mengyao                CHN (WC Intia)

BAE Sang Hee KOR (WC Kiina)

DUESTAD Jeanette Hegg NOR (WC Kiina)

ZYKOVA Yulia RUS (WC Saksa)

LUND Katrine NOR (WC Saksa)

VUKASINOVIC Sanja SRB (EG Valko-Venäjä)

BEARD Sarah USA (CAT, Meksiko)

DE LA CRUZ Eglys CUB (PAG, Lima, Peru)

THRASHER Virginia USA (PAG, Lima, Peru)

10m kiv:

maapaikat täynnä: CHN, IND, KOR, USA

IM Hana                          KOR (WCH)

MOUDKIL Anjum            IND (WCH)

JUNG Eunhea                KOR (WCH)

CHANDELA Apurvi         IND (WCH)

ZHAO Ruozhu                 CHN (WC Intia)

XU Hong                           CHN (WC Intia)

KHEDMATI Najmeh IRI (WC Kiina)

NIELSEN Anna DEN (WC Kiina)

COMAN Laura-Gerogeta ROU (WC Saksa)

MESZAROS Eszter HUN (WC Saksa)

MAZUROVA Nicola CZE (EG Valko-Venäjä)

Miles Minden USA (CAT, Meksiko)

WEISZ Alison USA (PAG, Lima, Peru)

RUSSO ROMERO Fernanda ARG (PAG, Lima, Peru)

MIEHET

50m kiv 3×40:

maapaikat täynnä: CHN, USA

BARTNIK Tomasz       POL (WCH)

MCPHAIL Michael       USA (WCH)

LARSEN Henrik           NOR (WCH)

YANG Hoaran              CHN (WCH)

PENI Istvan                  HUN (WC Intia)

DE NICOLO                  ITA (WC Intia)

NEPEJCHAL Filip CZE  (WC Kiina)

ZHAO Zhonghao CHN (WC Kiina)

KIM Jonghyon KOR ( WC Saksa)

STEFANOVIC Milutin SRB (WC Saksa)

SHCHERBASTSEVICH Yury BLR (EG Valko-Venäjä)

NORTON Geroge USA (CAT, Meksiko)

SANCHES Joise Luis MEX (PAG, Lima, Peru)

EBERHARDT Alexis E. ARG (PAG, Lima, Peru)

10m kiv:

maapaikat täynnä: CHN, CRO, RUS, USA

KAMENSKIY Sergey  RUS (WCH)

GORSA Petar            CRO (WCH)

MARICIC Miran          CRO (WCH)

HUI Zighenk               CHN (WCH)

LIU Yukun                  CHN (WC Intia)

STREMPFL Martin     AUT (WC Intia)

PANWAR Divyansh Singh IND (WC Kiina)

SHAMAKOV Georgii RUS (WC Kiina)

SUPPINI Marco ITA (WC Saksa)

TSARKOV OLeh UKR (WC Saksa)

RICHTER Sergey ISR (EG Valko-Venäjä)

CHRISTENSON Dempster USA (CAT, Meksiko)

KOZENIESKY Lucas USA (PAG, Lima, Peru)

RAMIREZ Edson MEX (PAG, Lima, Peru)



PISTOOLI

NAISET

25m pist

maapaikat täynnä: BUL, GER, USA

KOSTEVYCH OLena  UKR (WCH)

BATSARASHKINA V. RUS (WCH)

VENNEKAMP Doreen GER (WCH)

TIEN Cia Chen            TPE (WCH)

MAJOR Veronica         HUN (WC Intia)

ZHANG Jingjing          CHN (WC Intia)

GROZDEVA Maria BUL (WC Kiina)

KARSH Monica GER (WC Kiina)

SARNOBAT Rahi IND (WC Saksa)

BONEVA Antoaneta BUL (WC Saksa)

DIETHELM Gerber Heidi SUI (EG Valko-Venäjä)

LAGAN Alexis USA (CAT, Meksiko)

UPTAGRAFFT Sandra USA (PAG, Lima, Peru)

DURANGO Diana ECU (PAG, Lima, Peru)

10m pist

maapaikat täynnä: CHN, KOR

KORAKAKI Anna        GRE (WCH)

ARUNOVIC Zorana    SRB (WCH)

KIM Bomi                    KOR (WCH)

WANG Qian                CHN (WCH)

WU Chia Ying             TPE (WC Intia)

KIM Minjung                KOR (WC Intia)

TSOLMONBAATAR Anudari MGL (WC Kiina)

SALUKVADZE Nino GEO (WC Kiina)

QIAN Wei CHN (WC Saksa)

BHAKER Manu IND (WC Saksa)

BRES Klaudia POL (EG Valko-Venäjä)

KIEJKO Lunda CAN (CAT, Meksiko)

PEREZ Laina CUB (PAG, Lima, Peru)

PEREZ Andrea ECU (PAG, Lima, Peru)

MIEHET

25m RF pist

maapaikat täynnä: CHN, FRA, RUS, GER, CUB

LIN Junmin                    CHN (WCH)

ZHANK Jian                   CHN (WCH)

QUIQUAMPOIX Jean FRA (WCH)

KLIMOV Alexei              RUS (WCH)

GEIS Oliver GER (WC Kiina)

LEVERETT Henry Turner USA ( WC Kiina)

PETRIV Olexandr UKR  (WC Kiina )

BESSAQUET Clement FRA (WC Saksa)

ALIFIRENKO Alexander RUS (WC Saksa)

REITZ Christian GER (EG Valko-Venäjä)

ALVAREZ LLANES Jorge CUB (PAG, Lima, Peru)

PUPO Leuris CUB (PAG, Lima, Peru)

10m pist

maapaikat täynnä: CHN, IND, KOR, UKR, USA

JIN Jongoh                    KOR (WCH)

CHERNOUSOV Atrem RUS (WCH)

LEE Daemyung             KOR (WCH)

KOROSTYLOV Pavlo   UKR (WCH)

SAURABH Chandhary IND (WC Intia)

MIKEC Damir                 SRB (WC Intia)

VERMA Abhishek IND (WC Kiina)

ENKHTAIVAN Davaakhuu MGL (WC Kiina)

PANG Wei CHN (WC Saksa)

WU Jiayu CHN (WC Saksa)

OMELCHUK Oleh UKR ( EG Valko-Venäjä)

HALL James USA (CAT, Meksiko)

GRAU POTRILLE Jorge CUB (PAG, Lima, Peru)

MOWRER Nickolaus USA (PAG, Lima, Peru)