Valmennus

Valmennus

Leppa.fi on sivusto, jolla käsitellään ampumaurheiluun liittyviä ajankohtaisia aiheita. Sivuston tarkoitus on edesauttaa suomalaisen ampumaurheilun kehitystä ja toimia linkkinä ampumaurheilua tukevien yritysten ja lupaavien ampujien välillä. Leppa.fi on voittoa tuottamaton yritys, joka suuntaa tuoton kokonaan ampumaurheilun kilpailu- ja valmennustoimintaan.

Kuka on Marko Leppä?

Marko Leppä on kolmannen polven entinen ampumaurheilija, nykyisin usealla taholla valmentaja toimiva 1965 syntynyt mies. Leppä on ammatiltaan opistoupseeri (kapteeni) ja hän työskentelee Puolustusvoimien Urheilukoulussa kesälajien valmennuksen koordinaattorina ja ammunnan luotilajien valmentajana.

 

Lepän valmennustyö perustuu seuraaviin arvoihin:

  • puhdas urheilu
  • nousujohteinen intensiteetin kasvu
  • urheilu on iloinen asia
  • avoin vuorovaikutus valmennettaviin
  • hyvä yhteistyö ympäröivään yhteisöön

 

Leppä valmentaa ryhmiä:

  • Puolustusvoimien Urheilukoulun luotilajit (kivääri, – pistooli- ja liikkuvan maalin lajit)

 

Leppä valmentaa henkilökohtaisesti:

  • Niina Saarinen, ilmakivääri, Savonlinnan Metsästys- ja Ampumaseura
  • Annika Sihvonen, kiväärilajit, Savonlinnan Metsästys- ja Ampumaseura
  • Inka Havukainen, kiväärilajit, Kiteen Ampujat
  • Aleksi Leppä, kiväärilajit, Haminan Ampumaseura
  • Jorma Jäntti, pistoolilajit, Suomussalmen Urheiluampujat

 

Opinnot:

Peruskoulu Kouvolan Eskolanmäen yläaste 30.05.1981

Lukio Kouvolan lyseon lukio (kesk) 30.05.1984

Aliupseerikurssi Laskuvarjojääkärikoulu 20.11.1985

 

Toimiupseerin alempi virkatutkinto

maavoimat/ilmatorjuntalinja Nro 46, Ilmatorjuntakoulu 26.01.1988

Toimiupseerin ylempi virkatutkinto maavoimat/ilmatorjuntalinja

Nro 12, Ilmatorjuntakoulu 28.06.1991

Luutnanttikurssi maavoimat/ilmatorjuntalinja Nro 21, Ilmatorjuntakoulu 18.12.1998

United Nations Military observer and staffofficer course UNMOSOC, Irlanti 2000

 

SAL:n Kansallinen ylituomari (pistooli) 2001-

ISSF:n kansainvälinen tuomari (B) pistooli 2007–2012

ISSF:n kansainvälinen tuomari (A) pistooli 2012-

SAL:n seuravalmentajatutkinto (1.taso) 2000–2001

SAL:n edustusvalmentajatutkinto (2.taso) 2001–2002

Valmentajan erikoisammattitutkinto (VEAT4) Pajulahti (4.taso) 2006–2007

Kansainvälinen valmentajatutkinto ISSF C 2007

Urheilujohtamisen erikoisammattitutkinto (JET), Vierumäki 2011

Fyysisen suorituskyvyn kehittäminen ja kokonaiskuormituksen

seurantakurssi 2014

 

 

Toiminta valmentajana ja tuomarina:

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Reno, Norja 2004

Valmentajana Sotilaiden Regional CISM, Plzen, Tsekki 2005

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Thun, Sveitsi 2005

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Norja 2006

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Boden, Ruotsi 2007

Valmentajana 4. Sotilaiden Maailman kilpailuissa MWG, Hyderabad, Intia 2007

Valmentajana Sotilaiden Regional CISM, Plzen, Tsekki 2008

Valmentajana maailman cupissa, Milano, Italia 2008

Valmentajana Eurooppa cupissa Århus, Tanska 2008

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Norja 2008

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Boden, Ruotsi 2008

Valmentajana Eurooppa cupin finaalikilpailuissa, Hannover, Saksa 2008

Valmentajana Eurooppa cupissa, Vierumäki 2009

Valmentajana Sotilaiden Regional CISM, Plzen, Tsekki 2009

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2009

Valmentajana maailman cupissa, München, Saksa 2009

Valmentajana Eurooppa cupissa Århus, Tanska 2009

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Tanska 2009

Valmentajana ruutilajien EM-kilpailuissa , Kroatia 2009

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Kroatia 2009

Valmentajana Eurooppa cupin finaalikilpailuissa, Sveitsi 2009

Valmentajana Sotilaiden Regional CISM, Plzen, Tsekki 2010

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2010

Valmentajana Eurooppa cupissa Århus, Tanska 2010

Valmentajana ruutilajien MM-kilpailuissa , Munchen, Saksa 2010

Valmentajana Eurooppa cupissa Upsala, Ruotsi 2010

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Kajaani 2010

Valmentajana Eurooppa cupin finaalikilpailuissa, Vierumäki 2010

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Rio de Janeiro, Brasilia 2010

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö., Ruotsi 2011

Valmentajana Intershoot 2011 kilpailuissa, Den Haag, Alankomaat 2011

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2011

Valmentajana Viro- Suomi maaottelussa, Männiku, Viro 2011

Valmentajana Eurooppa cupissa Århus, Tanska 2011

Valmentajana 21. meeting of Junior Hopes, Plzen Tsekki 2011

Valmentajana Eurooppa cupin kilpailuissa, Lahti 2011

Valmentajana 5. Sotilaiden Maailman kilpailuissa MWG, Rio De Janeiro Brasilia 2011

Valmentajana Eurooppa cupissa Öckerö, Ruotsi 2011

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Tanska 2011

Valmentajana Eurooppa cupin finaalikilpailuissa, Thun, Sveitsi 2011

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö., Ruotsi 2012

Valmentajana Intershoot 2012 kilpailuissa, Den Haag, Alankomaat 2012

Valmentajana 43.rd Grand Orix of Liberation Plzen, Plzen Tsekki 2012

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2012

Valmentajana Euroopa Cup Hamina, Suomi 2012

Valmentajana Sotilaiden MM-kilpailuissa CISM, Guangzhou, Kiina 2012

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö., Ruotsi 2013

Valmentajana ISCH-kilpailussa Hannover, Saksa 2013

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2013

Valmentajana 23. meeting of Junior Hopes, Plzen Tsekki 2013

Valmentajana maailman cupissa, Granada, Espanja 2013

Valmentajana ruutilajien EM-kilpailuissa, Osijek, Kroatia 2013

Valmentajana sotilaiden CISM regional kilpailuissa, Thun, Sveitsi 2013

Valmentajana sotilaiden CISM regional kilpailuissa, Boden, Ruotsi 2013

Valmentajana Eurooppa cupissa Göteborg, Ruotsi 2013

Valmentajana Eurooppa cupin finaalissa St. Jean De Marsacq, Ranska 2013

Valmentajana Hungarin Open kilpailuissa, Györ, Unkari 2013

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö, Ruotsi 2014

Valmentajana ISCH-kilpailussa Hannover, Saksa 2014

Valmentajana Eurooppa cupissa Hannover, Saksa 2014

Valmentajana Eurooppa cupissa Århus, Tanska 2014

Valmentajana Sotilaiden PM-kilpailuissa CISM, Kouvola 2014

Valmentajana Eurooppa cupissa Lahti, Suomi 2014

Valmentajana sotilaiden CISM regional kilpailuissa, Thun, Sveitsi 2014

Valmentajana Eurooppa cupissa Upsala, Ruotsi 2014

Valmentajana sotilaiden CISM regional kilpailuissa, Boden, Ruotsi 2014

Valmentajana 2.nd World Military Cadet Games Salinas, Equador 2014

Valmentajana Eurooppa cupin finaalissa Bordeaux, Ranska 2014

Valmentajana Hungarian Open kilpailuissa, Szekszard, Unkari 2014

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö., Ruotsi 2015

Valmentajana ISCH-kilpailussa Hannover, Saksa 2015

Valmentajana ruutilajien EM-kilpailuissa, Maribor, Slovenia 2015

Valmentajana sotilaiden CISM regional kilpailuissa, Boden, Ruotsi 2015

Valmentajana 5. Sotilaiden Maailman kilpailuissa MWG, Mungyeong, Korea 2015

Valmentajana Hungarin Open kilpailuissa, Györ, Unkari 2015

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö, Ruotsi 2016

Valmentajana 47.nd Grand Orix of Liberation Plzen, Plzen Tsekki 2016

Valmentajana ISCH-kilpailussa Hannover, Saksa 2016

Valmentajana Hungarian Open kilpailuissa, Szekszard, Unkari 2016

Valmentajana kv. ilma-asekilpailuissa Swedish Cup Sävsjö, Ruotsi 2017