Reimari 29.1. 2019: Aleksin tähtäin Tokion olympialaisissa

Reimari 29.1. 2019: Aleksin tähtäin Tokion olympialaisissa

Ritva Nevalainen palkittiin Kymenlaakson urheilugaalassa Haminan Vuoden liikuttajana.

– Seuraavat kisat on jo suunniteltu. Kevään aikana on ohjelmassa kaksi maailmancupin kisaa, joista lähdemme hakemaan olympiaedustukseen kelpaavaa sijoitusta, kertoi Aleksin valmentaja­isä Marko Leppä.

Urheilugaala ei sopinut Aleksi Lepän, kaksikertaisen maailmanmestarin ohjelmaan. Vielä sunnuntaina Leppä, parinaan Jenna Kuisma, osallistui Münchenin ilmakiväärillä parikilpailuun ampuen parhaan suomalaistuloksen kuin kukaan koskaan.

Kuisman tulos oli 417,1 ja Lepän 418,0 ja heidän joukkue oli 17:s jääden vain 2,0 pistettä viidennestä finaalipaikasta.

– Ei riitä, että ampuja takoo kymppejä toisensa jälkeen. Kympin halkaisija on 0,5 mm. Parhaan tuloksen tekee ampuja, jolla osumat ovat napakympissä, josta hyvitetään 10,9 pistettä. Reunakympistä saa vain 10,0, avaa Marko Leppä.

– Ennen ilmakiväärin 60 laukauksen kisassa 600 pistettä oli huipputulos, mutta nyt ei edes 630 pistettä takaa voittoa!

Aleksi ja Marko Lepän katseet ovat jo Intiassa 20.2. alkavissa maailmancupin kisoissa. Sitä ennen kaksikko ampuu parin viikon leirin Johannesburgissa Etelä-Afrikassa. Jollei Intiasta tule olympiapaikkaa, seuraava tilaisuus tulee Kiinan maailmancupissa 23.4. Kiinan jälkeen olympiapaikkoja on jaossa vielä 25.5. alkavassa Münchenin maailmancupissa sekä 28.8. ammuttavassa maailmancupissa Riossa.

– Selkeä tavoitteemme on kaivaa se olympiapaikka, mutta helpolla se ei tule. Meillä on nyt kaikki pelissä, sanoo Marko Leppä.

Kymenlaakson Liikunta järjesti yhteistyössä Kymenlaakson liiton ja Veikkaus Oy:n kanssa järjestyksessään 14:nnen kerran maakunnallisen liikunnan ja urheilun palkitsemisjuhlan urheilugaalan Kouvolassa Pato Areenalla. Maakunnallinen gaala toimii valtakunnallisen Urheilugaalan rinnalla vahvistamassa suomalaisen urheilun palkitsemista ja arvostamisen osoitusta.

Gaalassa palkittiin huippu- ja kilpaurheilussa ansioituneita, seuratoiminnan aktiiveja, kuntoliikkujia sekä liikuttaja-aktiiveja. Jokaisesta maakunnan kunnasta tuli palkituksi vähintään yksi liikunnan- ja urheilun aktiivinen liikuttaja. Palkintoja jaettiin 20 kategoriassa yhteensä 26 kappaletta.

Urheilugaalassa palkitut

Kuntien liikuttajat: Hamina: Ritva Nevalainen, Miehikkälä: Kaakon avanto ja reippailu ry, Virolahti: Kaakon Golf ry, Iitti: Iitin Hockey, Kotka: Minna Liukkonen.

Vuoden urheilija: Aleksi Leppä, Vuoden valmentaja: Roope Mäkelä, Vuoden Nuori urheilija: Viivi Kemppi, Vuoden joukkue: Peli-Karhut, Vuoden seuratoimihenkilö: Kirsi Hyyrynen, Vuoden nuorisourheilun vetäjä: Jukka Jokinen, Vuoden nuorisourheiluseura: Black Diamonds  Cheerleaders, Vuoden vammaisurheilija: Markus Artiola, Vuoden kuntoliikkuja: Ilkka Tokkola, Vuoden liikuntateko: Kymenlaakson liikunnan #roadtokuopio -tempaus, Vuoden urheiluteko: Peli-Karhujen koripalloilun SM-kulta, KymLin liikuttava kumppani: Parik säätiö, Seura-aktiivi: Immo Pylvänen, Terveysliikuttaja: Kaakon Kaksikon liikuntatoimien Jokamies/jokanainen liikuntaryhmä, Elämänurapalkinto: Maisa Föhr, Lasten liikuttaja: Kotkan Parkourliike, Vuoden urheilusaavutus/yleisöäänestys: Eelis Aalto, Jokeri-palkinto 500 euroa: Miika Pääkkönen, Vuoden tähtiseura: Kotkan Voimailijat.

Palkinnot vuosien työstä liikunnan hyväksi

Kymenlaakson urheilugaalassa palkittiin kaksi merkittävän työn liikunnan parissa tehnyttä haminalaista naista.

Ritva Nevalainen on toiminut Haminan Seudun Tanssijoiden joukoissa ohjaajana jo yli 60 vuotta. Nevalainen palkittiin Haminan Vuoden liikuttajana.

Maisa Föhr on toiminut yli 30 vuotta Vehkalahden Veikoissa kuntoliikuntajaostossa, naisvaliokunnassa, seuran hallituksessa, perheliikunnan ohjaajana ja paljon muuta. Föhr palkittiin urheilugaalassa elämänurapalkinnolla pitkäaikaisesta Kymenlaakson liikuntakulttuuria edistävästä työstä.

– 15-vuotiaana tyttönä aloitin ohjaajana. Itse harrastin jo silloin liikuntaa monipuolisesta. Aloitettuani tanssiseuran ohjaajana minulla on ollut joka vuosi oma ryhmä ohjattavana, paljasti Nevalainen.

Haminan Seudun Tanssijoissa Nevalainen on valmentanut kansantansseista lähtien  eri tanssiryhmiä.

– Musiikkiliikunta lienee sattuvin luonnehdinta seuramme toiminnalle. Saamani palkinnon haluan jakaa kaikkien lasten, nuorten ja varttuneempien kanssa, joita olen vuosikymmenien aikana päässyt ohjaamaan!

Maisa Föhr tunnusti, että häneltä puuttuu kilpailuvietti kokonaan. Liikunnan parissa toimimisesta hän löytää paljon muitakin elämänarvoja, kun pinnistelyn senttejä ja sekunteja vastaan.

– Olen työelämässä toiminut erityislasten parissa. Seuratyön ohella löytyy aina aikaa myös vapaaehtoistyöhön vanhustenkin parissa etenkin nyt eläkeläisenä, sanoi Föhr.

Kymenlaakson urheilugaalassa vastaanottamaansa palkintoa Maisa Föhr pitää hienona kiitoksena:

– Jotakin olen ehkä tehnyt oikeinkin! Jatkan entiseen malliin, mutta seuratyö kaipaa aina uusia tekijöitä, joiden mukaan esimerkiksi kuntoliikuntaan tulee uusia malleja.

Miehikkälän Vuoden liikuttajana palkittiin Kaakon avanto ja reippailu ry. Virolahdella Vuoden liikuttaja -pokaali kävivät vastaanottamassa Kaakon Golfin puheenjohtaja Keijo Rinnesalmi sekä sihteeri Marja Tulikoura.

  • Slider image
  • Slider image
  • Slider image
  • Slider image

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *