Ülenurme gymnasiumi spordiklubi Tanhuvaarassa

Ülenurme gymnasiumi spordiklubi Tanhuvaarassa

Ülenurmen gymnasiumi spordiklubi on perustettu 1995. – Olin silloin lukion vararehtori, kun perustin tämän seuran kertoi seuran nykyinen ammunnann valmentaja Aivo Roonurm. Seurassa harrastetaan koripalloa, lentopalloa, yleisurheilua, indiacaa, hiihtoa ja ammuntaa. Seuran hiihtäjä Cristel Vahtra kilpaili Lillehammerin olympialaisissa.

Aivo on Tanhuvaarassa toteuttamassa kansainvälistä valmentajakoulutusta, mentorina Marko. Aivon mukakna leirille tuli 4 kivääri nuorta ja yksi pistolinuori. – Tämä on hyvä paikka harjoitella. Tiesin etukäteen Markon puheista paikan ja siksi tulimme, kertoi Aivo

-Olen todella viihtynyt täällä. Ihmiset ovat todella mukavia ja ohjelma on ollut hyvä. Ei ole pelk’ästään ammuntaa vaa myös paljon muuta, kertoi Adele Karolina Kõre.

Kuvassa: Manfred Kukk (vas), Karl Eirik Kohava, Karel Udras, Kahru Männik, Adele Karolina Kõre ja autossa valmentaja Aivo Roonurm

<

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *