Keskisuomalaisen: Puolustusvoimat kouluttaa huippu-urheilijoista tiedustelijoita – katso tästä kaikki urheilukouluun valitut

Keskisuomalaisen: Puolustusvoimat kouluttaa huippu-urheilijoista tiedustelijoita – katso tästä kaikki urheilukouluun valitut

Puolustusvoimat kouluttaa huippu-urheilijoista tiedustelijoita – katso tästä kaikki urheilukouluun valitut

Urheilukoululaiset valatilaisuudessa joulukuussa 2019. MARKO KAUKO

Rai SuihkonenEilen 12:39

Rai Suihkonen

Puolustusvoimien urheilukouluun on valittu 79 urheilijaa 17 lajiryhmästä. Nuoret aloittavat varusmiespalveluksensa ensi lokakuussa.

Urheilukoulussa urheilijoista koulutetaan tiedustelijoita poikkeusolojen tarpeisiin. Lisäksi urheilukoulu mahdollistaa lahjakkaiden urheilijoiden valmentautumisen varusmiespalveluksen aikana.

Urheilukoulu sijaitsee Kaartin jääkärirykmentissä Helsingissä. Urheilukoulu vastaa myös Kainuun prikaatissa palvelevien talvilajien valinnoista, valmennuksen resursseista sekä reserviupseerikoulutuksesta.

Urheilukouluun pääsee nuori, joka edustaa ikäluokkansa kansallista tai kansainvälistä huippua. Urheilulajin tulee olla olympia- tai MM-kilpailujen ohjelmassa tai lajin tulee olla laajasti harrastettu.

Valitut

He aloittavat Kaartin jääkärirykmentissä 10. lokakuuta

Amerikkalainen jalkapallo: Lipola Jarno Harry Elrik, Helsinki Roosters, Olavuo Aleksi, Helsinki Wolverines, Soininen Onni Ukko Tapio, Helsinki Wolverines, Urjansson Ambro Mikael Antonio, Helsinki Roosters, Vehkomäki Santtu Mauno Olavi, Helsinki Roosters.

Ammunta: Airo Roni Aleksi, Keski-Uusimaan Ampumaseura, Koota Luukas Alvar, Esbo Skytteförening, Kumpuvaara Rasmus Eerik, Oulun metsästys- ja ammuntaseura, Peltomäki Eino Akseli, Ala-Hämeen ampujat, Syrjä Lauri Eemil, Asikkalan Ampumaseura.

Autourheilu: Alatalo William Markku, EPUA, Saarniala Axel Matias Rikard, Keimola FK-kerho.

Golf: Gerkman Elmo Valtteri, Nurmijärven golfklubi, Mäki-Petäjä Niilo Matti, Keimola Gol, Roth Anton Ville Albert, Tarinagolf, Saareks Jesse Velmeri, Koski golf, Viskari Veikka Samuel Sebastian, Vierumäen Golfseura.

Elektroninen urheilu: Tammenpää Erik Olavi, ENCE Esports.

Fitnessurheilu: Kokkonen Nuutti Oskar, Team Fysiomotion.

Jalkapallo: Arsalo Markus Mikael, Inter, Aspegren Andres Felipe, KuPS, Atakayi Serge, SJK, Hakala Aatu Aabraham, Haka, Hradecky Matej, SJK, Hyvärinen Juho Anttoni, Inter, Hämäläinen Taneli Armas, KuPS, Kairinen Kasper Kaan, Lilleström, Kantola Roope Sakari, Inter, Koski Ville Aleksi, Honka, Könkkölä Marius Nooa, ACO, Leislahti Rasmus Jorma, Ilves, Mastokangas Elias, Inter, Mäenpää Aapo Jalmari, Ilves, Niska Jussi Erkki, Inter, Olusanya Anthony Juhani, HJK, Paunio Roope, Honka, Peltola Matti, HJK, Riikonen Matias Ilmari, Inter, Tauriainen Julius Mikael, Freiburg II.

Judo: Yliruusi Teo, Tampereen Judo.

Melonta: Keskinen Niko Mikael, Kangasalan Melojat.

Miekkailu: Heinämaa Akseli Johannes, Kalpaveljet ry.

Moottoriurheilu: Enjala Tiitus Elias Sasunpoika, Kems, Koskinen Kimi Olavi Mikael, Sipoon Moottorikerho, Puotsaari Niko Benjamin, Salon moottorikerho ry.

Paini: Erkkola Akseli Eino Aukusti, Helsingin Paini-Miehet, Hosseini Said Islam, Helsingin Paini-Miehet, Kauhanen Kasperi Kristian, Porvoon Weikot, Laitila Teo Hermanni, Vantaan Sampo, Malinen Otto Petteri, Lapin Lukko, Ojala Tino Tapio, Helsingin Haka, Sarkkinen Jonni Kunnari, Harjun Woima, Suhonen Riku Petri Oskari, Vaajakosken Kuohu.

Purjehdus: Karlemo Simon Rolf, Esbo Segel Förening.

Pyöräily: Kervinen Leevi Emil, Porvoon Akilles, Kolehmainen Oskari Samuel, TWD-Länken, Källberg Axel Karl Elmer, TWD-Länken, Rainio Onni Viljami, Jyväskylän Pyöräilyseura.

Suunnistus: Gröhn Riku Oskari, Tampereen Pyrintö, Ojala Aaro Elias, Kouvolan Suunnistajat, Sankelo Sampo Alvar, Lapuan Virkiä, Seppä Touko Samuel, Turun Suunnistajat.

Triathlon: Paloviita Pyry Onni Antero, Triathlonteam226.

Yleisurheilu: Haapanen Tuure Ilmari, Turun Urheiluliitto, Jokela Eetu Valtteri, Alavieskan Viri, Jokinen Jerry Aleksi, Naantalin Löyly, Keane Daniel James, Lahden Ahkera, Kemppainen Joonatan Juho Eevert, Pihtiputaan Tuisku, Lahtonen Miika Juhani, Mynämäen Isku, Lee Benjamin Chang Yuan, Helsingin Kisa-Veikot, Lundberg Albin Erik Johannes, Vasa Idrottssällskap, Läspä Janne Aleksanteri, Oulun pyrintö, Mononen Matias Onni Olavi, Lahden Ahkera, Mustalahti Niilo Matti, Seinäjoenseudun urheilijat,

Nevala Atte Niklas, KU-58, Porvari Eemil Johannes, Hartolan Voima, Ruokangas Onni Arttu Nestori, Janakkalan Jana, Tanninen Miro Matti Mauri, Joensuun Kataja, Toivonen Ville Petteri, Ähtärin Urheilijat.

Tämän kuvan alt-attribuutti on tyhjä; Tiedoston nimi on image-8.png

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.